loga
Pompy ciepła

Pompa ciepła to nic innego jak umiejętne wykorzystanie energii cieplnej zgromadzonej w ziemi. Energia ta przetworzona przez pompę ciepła wystarczy nie tylko do ogrzania domu, ale również do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Do 70% taniej ogrzejesz swój dom przy pomocy pompy ciepła!!!

Nie ma konieczności budowania magazynu paliwa (zbiorników oleju, gazu, drewutni). Nie istnieje problem kurzu i pyłu węglowego. Co więcej??? Nie ma komina!!!

Z pompą ciepła unikniesz przeglądów kominiarskich oraz uciążliwego czyszczenia komina.

Ciepło, które jest czyste i nie powoduje degradacji środowiska naturalnego, nie zanieczyszcza Twojego domu, podwórka i nie produkuje żadnych spalin, dymów, sadzy…

Komfortowe, energooszczędne, ciche i ekologiczne są właśnie pompy ciepła!

 

Jak działa pompa ciepła? 

Zasada działania pompy ciepła znana jest już od 1852 roku i została stworzona przez Wiliama Thomsona. W oparciu o nią pierwszą pompę zbudowano i uruchomiono w Zürichu. Nasz parter firma Danfoss seryjnie zaczęła produkować pompy ciepła już 1970 roku.

Pompa ciepła działa identycznie jak dobrze nam znana lodówka domowa i realizuje ten sam obieg chłodniczy. W lodówce domowej porządanym efektem jest chłodzenie, które odbywa się w parowniku znajdującym się w zamrażarce, efektem ubocznym jest ciepło wytwarzane w skraplaczu znajdującym się zwykle na tylnej ścianie lodówki i jest wyraźnie ciepły. W pompie ciepła proces jest ten sam tyle, że wykorzystujemy drugi jego koniec, gdyż tym razem oczekiwanym efektem jest grzanie. Zimny parownik znajduje się w gruncie, a ciepły skraplacz dostarcza nam ciepła do budynku i ciepłej wody użytkowej.

Zadaniem pompy ciepła (układu chłodniczego) jest transport ciepła od niskiej temperatury (np. wymiennik gruntowy 5o C) do wartości dla nas użytecznych w zakresie 30 – 70 o C. Warto przy tym podkreślić, iż energia elekrtyczna do tego celu jest wykorzystywana niezwykle efektywnie.

Zasada pracy pompy ciepła:

1.      Czynnik obiegu dolnego źródła płynąc w wężownicy odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody

2.      W parowniku pompy podgrzany czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem.

3.      Gaz zostaję sprężony przez sprężarkę. Wytworzone w tym procesie ciepło jest przekazywane w skraplaczu do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku.

Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.

Skąd pompa pobiera ciepło? Z dolnego źródła ciepła – słońca, wody, ziemi, powietrza…

Powszechnie spotykane źródła dolne to:

I. Sondy pionowe, tzw. odwierty

Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w głębszych warstwach gruntu (ew. podłożu skalnym). Energia ta służy następnie do ogrzewania budynku i wody użytkowej. Popularne
rozwiązanie w przypadku działek o małej powierzchni. Rury znajdują się w jednym lub kilku otworach w gruncie, o głębokości do 100 m.

Zalety pionowego wymiennika gruntowego

  • Możliwość zastosowania na działce o małej powierzchni
  • Otwory w gruncie mają w przybliżeniu stałą temperaturę w ciągu roku
  • Szczególnie polecane dla układów w których pompa ciepła ma nie tylko chłodzić ale również grzać

II. Kolektor płaski, tzw. poziomy

Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie, poprzez ułożoną w nim wężownicę. Wężownica jest układana na głębokości 1,3 - 2 m pod powierzchnią terenu.

Zalety poziomego wymiennika gruntowego

  • Możliwość wykorzystania powierzchni dużej działki
  • Niższy koszt wykonania dolnego źródła
  • Efektywne wykorzystanie ciepła zakumulowanego ostatniego lata

Porównanie podstawowych właściwości wymienników pionowych i poziomych

Opis

Pionowy

Poziomy

Efektywność grzania

Przy prawidłowym wykonaniu brak widocznych różnic

Chłodzenie pasywne*

Bardzo dobre

Średnie / Słabe

Koszt wykonania

Wysoki

Niski

Zagospodarowanie terenu

Nieograniczony z wyłączeniem ciężkiej zabudowy

Możliwość siewu trawy, obsadzania innymi roślinami, lekka zabudowa (altany), drogi dojazdowe dla pojazdów lekkich (z wyłączeniem trwałego użytkowania przez pojazdy ciężarowe o znacznych masach).

Zapotrzebowanie na powierzchnię działki

Małe

Duże

 

- chłodzenie pasywne – kontrolowane tłoczenie chłodnego czynnika do podłogówki latem – tani koszt podniesienia komfortu w pomieszczeniach w okresie letnim gdyż nie pracuje sprężarka, a tylko i wyłącznie pompa obiegowa dolnego źródła i ogrzewania podłogowego

III. Powietrze zewnętrzne

W tym przypadku nie trzeba wykonywać odwiertów ani wykopów. Energię pobiera się bezpośrednio z otaczającego powietrza, poprzez wymiennik ciepła umieszczony na zewnątrz budynku i współpracujący z pompą ciepła. Efektywnie wykorzystywane są wysokie temperatury powietrza. pompa6

Zalety powietrznej pompy ciepła (powietrze/woda)

  • Niski koszt inwestycyjny
  • Niezależność od powierzchni działki i rodzaju gruntu
  • Łatwość montażu

III. Wody gruntowe i powierzchniowe

pompa7 pompa8

Dolne źródło niemalże doskonałe. Stała i wysoka temperatura przez cały rok. Niestety, nie zawsze dostępne. Szczególnie polecane w dwóch przypadkach:

- gdy Inwestor posiada w sąsiedztwie zbiornik wodny (staw, jezioro, rzeka)

- gdy mamy do czynienia z płyto położoną wodą gruntową (studnia)

 

Komfort cieplny przez cały rok !
 
Nasze realizacje oparte na pompach ciepła różnych mocy można znaleźć na terenie Trójmiasta i okolic, a w szczególności: Gdańsk, Gdynia, Wejherowo, Rumia, Reda, Władysławowo i Puck oraz w miejscowościach okolicznych. Łeba i Mrągowo oraz Poznań i Gorzów to też miejsca w których obsługiwaliśmy naszych Klientów.
 
Pompy ciepła są tanim i w pełni ekologicznym źródłem ciepła i ciepłej wody użytkowej.